Witryna instytucji kultury - najczęstsze błędy

Rozmowa z Maciejem Wojciechowskim specjalistą ds. e-marketingu w Agencji Interaktywnej Arcymedia

Jakie są najczęstsze błędy witryn instytucji kultury? Czy można je jakoś skatalogować?

Niska użyteczność utrudniająca osiągnięcie celu witryny to jeden z największych błędów. Obserwując serwisy internetowe instytucji kultury, często mam wrażenie, że nie przeprowadzono analizy przedwdrożeniowej, nie wyznaczono celów witryny i narzędzi, które pozwolą te cele osiągnąć. Źle wybrano wykonawcę, a przede wszystkim nie zapytano użytkowników, co im się podoba, a co przeszkadza w przygotowanym dla nich serwisie. Wiele serwisów internetowych wydaje się być stworzonych "dla instytucji", a nie dla klientów.

Jakie tendencje można zaobserwować w dziedzinie budowy stron www?

Mocnym trendem w dziedzinie projektowania stron internetowych jest Responsive Web Design, będący ukłonem w kierunku użytkowników "mobile" (posiadaczy smartphone'ów, tabletów), których przybywa lawinowo każdego roku. Dzięki tej metodzie projektowania serwis internetowy dostosuje się w optymalny sposób do wielkości wyświetlacza urządzenia, z którego korzysta użytkownik. W dobie "mobile" i mediów społecznościowych serwisy tego typu zdobędą dużą popularność, a to będzie mieć przełożenie na zysk.

Jaki jest wpław Facebooka i całej skoncentrowanej wokół niego aktywności internautów na "klasyczne" witryny instytucjonalno-firmowe? Przy okazji - czy nadal będą miały one rację bytu? Przecież Facebook pochłania powoli cały Internet.

Facebook jest narzędziem wspierającym działalność firm, ułatwiającym dotarcie do grupy docelowej i komunikację. W dużej mierze przejmuje zadania witryn firmowych, jednak moim zdaniem ich nie zastąpi. Witryny firmowe również się rozwijają i dają możliwości, których nie daje Facebook. Nadal stanowią najbardziej wiarygodne źródło informacji. Facebook nie jest też wieczny, 10 lat temu go nie było, za 10 może już go nie być. Instytucje kultury powinny być obecne na Facebooku, jednak nie warto w niego inwestować bez dobrego planu i przygotowania.

Rozmawiał Wiesław Bełz (Konferencje w Domenie Silesia)

POBIERZ W PDF -->

Patronaty

Patronat honorowy
Patronat medialny

O nas

Stowarzyszenie Menadżerowie Kultury powstało w 2011 roku.
....zdecydowaliśmy się powołać do życia stowarzyszenie.
Jest to organizacja osób pełniących w kulturze funkcje zarządcze, postrzegających świat w kategoriach zadaniowych, których chlebem powszednim
jest działanie i organizacja pracy innych.

Kontakt

Stowarzyszenie Menadżerowie Kultury
ul. PCK 10/1
40-057 Katowice
tel. 32 7000-313
menedzerowie@kultury.org.pl