Prasa regionalna ostoją kultury w miastach aglomeracji!

Rozmowa z Piotrem Gabryszem, wieloletnim redaktorem naczelnym i dziennikarzem mediów lokalnych a później zastępcą prezydenta do spraw społecznych w Kędzierzynie-Koźlu

Przez wiele lat był Pan dziennikarzem prasy lokalnej i regionalnej. Jak często pojawiała się na Waszych łamach tematyka kulturalna? Czy Pana zdaniem informacje z Waszego pisma mają wpływ na promocję imprez kulturalnych w Kędzierzynie-Koźlu i okolicach?

Informacje się pojawiały i pojawiają dość często. Ma to znaczenie szczególnie dla wydarzeń mniejszych, kameralnych (małe koncerty, wystawy). Mniej jestem zadowolony jeżeli chodzi o poziom merytoryczny tych informacji.

Mam wrażenie, że o wiele za często dziennikarze nie wiedzą o czym tak naprawdę piszą, choć oczywiście nie jest to reguła. Brak podstawowej wiedzy i kulturalnego "otrzaskania" jest jednak widoczny. Sytuację na szczęście ratują ci, którzy interesując się na przykład bluesem lub szantami potrafią wykorzystać swoją pasję i wiedzę do napisania przytomnego tekstu zachęcającego do uczestnictwa w imprezie.

Czy organizatorzy imprez kulturalnych, pragnący by informacje o ich działaniach znalazły się w Piśmie, respektują standardy PR-owskie, czy potrafią składnie przygotować materiał do publikacji?

Główni organizatorzy tak. Mam tu na myśli na przykład Miejski Ośrodek Kultury, czy Miejską Bibliotekę Publiczną, która zresztą przez lata wypracowała sobie swój bardzo skuteczny, własny kanał informacyjny i wierną publiczność. Ale w małych społecznościach organizacją imprez kulturalnych zajmują się również "amatorzy", robiący to sporadycznie. Tutaj już jest problem. W radiu zabija ich trema, materiały prasowe są marne i kończy się najczęściej na wzajemnych pretensjach.

Rozmawiał Wiesław Bełz (Konferencje w Domenie Silesia)

POBIERZ W PDF -->

Patronaty

Patronat honorowy
Patronat medialny

O nas

Stowarzyszenie Menadżerowie Kultury powstało w 2011 roku.
....zdecydowaliśmy się powołać do życia stowarzyszenie.
Jest to organizacja osób pełniących w kulturze funkcje zarządcze, postrzegających świat w kategoriach zadaniowych, których chlebem powszednim
jest działanie i organizacja pracy innych.

Kontakt

Stowarzyszenie Menadżerowie Kultury
ul. PCK 10/1
40-057 Katowice
tel. 32 7000-313
menedzerowie@kultury.org.pl