Praca menedżera marketingu w kulturze

Rozmowa z Dawidem Komudą

Czy w kulturze zauważa się zapotrzebowanie na doświadczonych menedżerów marketingu? Czy osoba o takich kwalifikacjach znajdzie szybko pracę?

Kultura to bardzo pojemne słowo. Odniosę się do funkcjonowania instytucji kultury. Powiem szczerze, że większość osób pracujących w działach tzw. marketingu czy biurach obsługi widowni to osoby, które w większości ukończyły studia filologiczne czy kierunek kulturoznawstwo. Bardzo rzadko można spotkać doświadczonych, wykształconych marketingowców, a zatrudnienie ich to za wysoki koszt dla niedofinansowanych placówek.

Moderując pewną grupę, w której zamieszczane są ogłoszenia o pracę, zauważam zupełny brak ofert dla osób z takimi umiejętnościami. Jednak patrzę w przyszłość optymistycznie. Wiele projektów inicjowanych choćby przez MKiDN lub Unię Europejską, skierowana jest na podwyższanie kompetencji kadr kultury oraz kształcenie młodych menedżerów kultury. Gdy wzrośnie nasza świadomość dojdziemy do wniosku, że doświadczony marketingowiec, to znaczące wzmocnienie dla działalności instytucji. Ekonomia kultury i zarządzanie kulturą to coraz bardziej powszechne tematy. Za kilka lat będziemy zbierać plony wdrożonych programów.

Jakie kwalifikacje menedżerskie są najbardziej poszukiwane na rynku kultury? Jak można to uzasadnić?

Największą trudnością w sektorze kultury jest sprzedaż twórczość, lub pozyskanie funduszy na realizację projektów. Głównie jest to problem artystów działających poza instytucjami. Z moich obserwacji i kontaktów, odnoszę wrażenie, że najbardziej poszukiwanymi umiejętnościami, są te związane z kompleksowym zarządzaniem sprzedażą, pozyskiwaniem grantów na działalność oraz zdobywaniem i podtrzymywaniem kontaktów ze sponsorami. Coraz więcej twórców decyduje się na działalność poza instytucjami i popyt na wymienione umiejętności będzie stale rósł.

Rozmawiał Wiesław Bełz (Konferencje w Domenie Silesia)

POBIERZ W PDF -->

Patronaty

Patronat honorowy
Patronat medialny

O nas

Stowarzyszenie Menadżerowie Kultury powstało w 2011 roku.
....zdecydowaliśmy się powołać do życia stowarzyszenie.
Jest to organizacja osób pełniących w kulturze funkcje zarządcze, postrzegających świat w kategoriach zadaniowych, których chlebem powszednim
jest działanie i organizacja pracy innych.

Kontakt

Stowarzyszenie Menadżerowie Kultury
ul. PCK 10/1
40-057 Katowice
tel. 32 7000-313
menedzerowie@kultury.org.pl